روش‌ های دسترسی به سوییچ‌ های التکس

28 بهمن 1396
روش‌ های دسترسی به سوییچ‌ های التکس

دسترسی به سوییچ به دو روش کلی انجام می شود ،که روش اول به صورت فیزیکی و از طریق پورت کنسول صورت می پذیرد و روش دوم دسترسی از راه دور و به صورت ریموت صورت می پذیرد. در این مقاله به تفصیل روش ‌های دسترسی به سوییچ ‌های التکس را می آموزیم.

جهت دسترسی به سوییچ ‌های التکس به سه روش زیر عمل می کنیم: 

Consol Port 

Telnet 

Web Browser

Consol Port به صورت فیزیکی انجام می گیرد و دو روش Telnet وWeb Browser به صورت ریموت و از راه دور امکان پذیر می باشد.

دسترسی از طریق Consol Port 

برای دسترسی به دستگاه از طریق پورت کنسول (Consol Port) ،به‌ وسیله ی یک دستگاه دیگر مانند کامپیوتر ،کابل رابط را مستقیماً از یک‌ طرف به پورت کنسول سوییچ متصل کرده و سپس از طرف دیگر به سیستم یا لپ ‌تاپ خود متصل کنید.

 هر دستگاه به ‌محض روشن شدن ،سه مرحله زیر را به ترتیب طی می کند :

 • انجام مرحله تست ‌های سخت ‌افزاری یا Power On-Self Test 

• یافتن و اجرای سیستم ‌عامل 

• پیدا کردن و اجرای Configuration File یا فایل حاوی تنظیمات دستگاه

1.png

روش معمول به این صورت می‌ باشد که وقتی برای اولین بار دستگاه را از طریق پورت کنسول پیکربندی می‌ کنیم و برای مدیریت ،عیب ‌یابی و مراجعات بعدی به دستگاه مورد نظر telnet و یا SSH می‌ کنیم؛ پروتکل SSH از پروتکل  Telnetبه دلیل استفاده از یک تونل ایمن  Secure Shell  نسبت به پروتکل Telnet ایمنی بالاتری دارد.  برای اتصال از طریق Consol  می ‌توانیم از نرم ‌افزار Putty استفاده کنیم. Putty برنامه‌ای است که بر روی سیستم ‌عامل شما نصب‌ می شود تا به کمک پروتکل ‌های  Telnet ،SSh  و Consol  ارتباط شما را با سوییچ برقرار سازد.  

ساده‌ ترین راه اتصال به سوییچ ، از طریق کنسول می ‌باشد. کابل کنسول هنگام خریداری سوییچ به شما ارائه داده می ‌شود. این کابل به پورت سریال روی PC متصل می‌ شود و اگر کامپیوتر شما مانند لپ‌ تاپ ‌ها فاقد پورت سریال باشد باید از رابط USB به سریال استفاده کرد ،که این پورت معمولاً به رنگ آبی می باشد .

2.jpg

با توجه به شکل زیر: از یک‌ طرف سوکت RJ45 کابل کنسول را به سوییچ  و از سمت دیگر پورت سریال را به درگاه سریال PC متصل می‌کنیم

3.jpg

بعد از اینکه اتصال کنسول به PC انجام شد ،حال باید از یک نرم ‌افزار جهت اتصال و ورود به محیط Prompt سوییچ استفاده کنیم. نرم‌ افزار های مختلفی برای این کار وجود دارد. نرم ‌افزار هایی مانند Hyper Terminal ،Secure CRT و نرم‌ افزار پرکاربرد PuTTY،برای نمونه نرم ‌افزار PuTTY را توضیح می ‌دهیم.

4.jpg

برای دانلود نرم ‌افزار می ‌توانید از این مسیر اقدام کنید. 

http://www.putty.org

ابتدا بر طبق تصویر زیر تنظیمات مورد نظر را بر روی برنامه PuTTY انجام می ‌دهیم. 

و سپس از قسمت Connection  زیر منوی Serial را انتخاب می‌کنیم و Flow Control  را در حالت None قرار می ‌دهیم . 

5.jpg

از قسمت Serial line to connect to  باید ارتباط سریال دستگاه به پورت دستگاه شما اطلاع داشته باشیم. برای این کار طبق تصویر زیر از شماره پورت دستگاه خود اطلاع پیداکرده و بر روی نرم ‌افزار PuTTY انجام می‌ دهیم

6.jpg

بعد از انجام تنظیمات مورد نظر بر روی دکمه Open کلیک می‌کنیم و سپس  سوییچ التکس خود را روشن می ‌کنیم . به ‌محض راه ‌اندازی دستگاه تست ‌های اولیه‌ای را برای راه ‌اندازی صحیح انجام می ‌دهد. 

نکته : در زمان راه ‌اندازی دستگاه و در مرحله بارگذاری  firmware  بر روی حافظه از شما می ‌خواهد که برای رفتن به حالت Start Menu  کلید های Esc یا Enter  را فشار دهید . در مواقعی که نیاز به ریست کارخانه ‌ای دستگاه یا ریست رمز عبور دستگاه باشد می ‌توانید سوییچ خود را در این حالت راه ‌اندازی کنید. 

7.jpg

نمایی از منوی Startup Menu  سوییچ‌ های التکس و انتخاب حالت ‌های مختلف

8.jpg

خوب در این مرحله کلید Back  یا Enter  را فشار می ‌دهیم تا سوییچ به ‌صورت عادی به کار خودش ادامه دهد و مراحل راه ‌اندازی اولیه خودش را ادامه دهد.  

به‌ محض اینکه سوییچ در مرحله آماده کاری قرار گرفت ،Prompt دستگاه در نمایش >lcli  به کاربر نمایش می ‌دهد. 

نکته : یوزر و پسورد دستگاه به ‌صورت پیش‌ فرض در حالت admin قرار دارد. 

9.jpg

مدیریت از راه دور (Remote)

برای مدیریت از راه دور (Remote) ،ابتدا باید آدرسی به دستگاه اختصاص داد که برای همین کار نیز ابتدا دسترسی از طریق کنسول برقرار کرده و دستگاه مزبور را تنظیم می ‌کنیم.

برای تنظیمات سوییچ در حالت Remote  که بتوانیم در مراجعات بعدی از حالت Telnet یا SSH یا واسط گرافیکی Web به دستگاه خود متصل شویم و تنظیمات خود را از راه دور انجام دهیم طبق دستور العمل زیر انجام می ‌دهیم. 

اعمال تنظیمات ابتدایی برای حالت ریموت و دسترسی از راه دور می ‌باشد.

برای مدیریت و پیکربندی سوییچ ‌های التکس به ‌صورت پیش‌ فرض بر روی اینترفیس 1VLAN آدرس  192.168.1.239 درج گردیده که تمام اینترفیس های فیزیکی جزو این 1VLAN هستند. 

برای اطلاع از این وضعیت دستورات زیر را انجام می ‌دهیم. 

console#show ip interface

البته روی همین 1VLAN نیز سرویس  DHCP Client  نیز قرار دارد که با DHCP Server می ‌توان به این سوییچ دسترسی داشت. 

 برای دسترسی از سایر شبکه ‌ها نیز می ‌توان gateway  تنظیم کرد. 

 ست کردن آدرس و تنظیمات gateway  را به‌ صورت زیر انجام می ‌دهیم. 

console#configure

console(config)#interface vlan 1

console(config-if)#ip address 192.168.1.20 /24

console(config-if)#exit

console(config)#ip default-gateway 192.168.1.1

console(config)#exit

 

برای اطمینان از تنظیمات انجام‌ شده دوباره دستور زیر را انجام می ‌دهیم. 

 

console#show ip interface

نمایی از تنظیمات پیش‌فرض انجام ‌شده بر روی سوییچ 

10.jpg

تنظیمات اولیه برای دسترسی از راه دور نیز بر روی سوییچ انجام شد. از این به بعد می ‌توانید با استفاده از Telnet و Web نیز به سوییچ دسترسی داشته باشید و تنظیمات مورد نظر خود را انجام دهید

نوشته های مرتبط
دیدگاه کاربران
هنوز دیگاهی ثبت نشده است. اولین نفری باشید که نظر میدهد.